Ministerstvo pro místní rozvoj chce utlumit šedou ekonomiku v cestovním ruchu. S tím by měl pomoci systém e-Turista, který bude obdobný nedávno zrušené elektronické evidence tržeb (EET). Program resortu, který vede Ivan Bartoš (Piráti), by totiž měl evidovat všechny provozovatele hromadných ubytovacích zařízeních a airbnb včetně ubytovaných hostů.
„Registrace kapacit povede k narovnání tržního prostředí tím, že u všech druhů ubytovacích zařízení zjednoduší vymáhání jejich povinností,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Waleczko s tím, že se sníží i bezpečnostní rizika. Hostitelé zejména z oblasti krátkodobého ubytování totiž podle něj často nepředávají cizinecké policii údaje o ubytovaných cizincích.
„Elektronickou knihu“ hostů vítají i zástupci provozoven ubytování. „Vznik e-Turisty podporujeme. Bude však záležet na finální verzi,“ uvedl pro Lidovky.cz prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek, který doufá ve snížení administrativní zátěže a zajištění rovných podmínek.
Program by měl být spuštěn ve zkušebním provozu začátkem roku 2025 a od července stejného roku by měl začít fungovat naostro. Kolik bude systém stát, ministerstvo neuvedlo. Hrazen by měl být z Národního plánu obnovy a výslednou cenu resort oznámí až za dva měsíce.
Připravovaný systém vítá i stínový premiér a exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). „Myšlenka to není špatná. I proto, že ve své podstatě je hodně podobná EET, které zavedla naše vláda a naopak vláda Petra Fialy (ODS) ho zrušila,“ řekl serveru Lidovky.cz. Klíčové však i podle něj bude, jestli se podaří e-Turistu nastavit tak, aby ho používali všichni provozovatelé ubytování.
Majitelé hotelů, penzionů a dalších druhů ubytování si od systému e-Turista slibují zjednodušení registrace a reportingu dat hostů. Moderní proces má nahradit papírové evidenční a domovní knihy. Do nového systému bude muset každý ubytovaný uvést jméno a příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu, státní občanství i číslo a druh osobního dokladu.
„Přístupy k jednotlivým údajům budou mít orgány státní správy a samosprávy pouze v tom rozsahu, v jakém jej potřebují pro výkon své činnosti,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí resortu pro místní rozvoj Petr Waleczko. Plnou informaci o ubytovaných osobách bude mít pouze správce daně a finanční analytický úřad. U cizinců bude mít přístup k údajům cizinecká policie.
Turisté
Pokud se povede kritéria splnit, obce budou mít podle resortu, jenž projekt chystá, lepší přehled o počtu hostů, kteří byli ubytovaní na jejich území. „To je dobrá zpráva i pro podnikatele, kteří budou moct vyvinout na obce větší tlak, aby peníze získané z poplatku z pobytu byly zpět reinvestovány do podpory cestovního ruchu,“ uvedl pro Lidovky.cz stínový premiér a exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).
Turistický ruch v Česku se po pandemii covidu pomalu vrací do normálu. Zatímco v roce 2021 byly příjmy Česka z cestovního ruchu 66,8 miliardy korun, rok předtím se jednalo o 83 miliard. V posledním roce před vypuknutím pandemie, tedy v roce 2019, dosáhly příjmy státu z turismu 167 miliard korun. Loni poprvé od pandemie překročily stomiliardovou hranici, když činily 118 miliard. V letošním roce bude roční příjem pravděpodobně ještě vyšší než ten loňský. Za prvních šest měsíců totiž cestovní ruch vykazuje příjem ve výši 77,4 miliardy.
Kromě vzrůstajících tržeb roste i počet ubytovaných hostů v Česku. Za první pololetí letošního roku do českých hotelů, penzionů a dalších hromadných ubytovacích zařízení zavítalo téměř 9,6 milionu hostů. To je zhruba o 1,8 milionu více než za stejné období loni. Průměrná doba ubytování turistů je podle CzechTourismu 3,48 dne.
Domácí hosté převažují
V hotelech, penzionech a kempech se ve druhém čtvrtletí podle dat Českého statistického úřadu ubytovalo 5,8 milionu turistů, meziročně o 14,3 procenta více. Převažovali domácí hosté nad zahraničními. Množství domácích návštěvníků se zvýšilo o čtyři procenta a zahraničních hostů se ubytovalo o 31 procent více než loni. Počet přenocování byl o dvě procenta nižší než v roce 2019. Do příjmů z mezinárodního cestovního ruchu se zahrnují náklady na cestu zahraničních turistů a výletníků. Největší částku tvoří ubytování, stravování a doprava.
Podíl cestovního ruchu na hrubé přidané hodnotě, tedy rozdílu mezi produkcí zboží a služeb a náklady na produkci je podle člena Národní ekonomické rady vlády Aleše Roda v Česku pod průměrem Evropské unie, který činí zhruba 4,5 procenta. Nejvyšší je v Chorvatsku, kde dosahuje téměř 12 procent, Portugalsku, Španělsku nebo Itálii. Stát by se ale podle Roda neměl vymlouvat na to, že nemá moře. „Například Rakousko má totiž v EU pátý nejvyšší podíl cestovního ruchu na hrubé přidané hodnotě,“ uvedl.
Zdroj: lidovky.cz