Na hradě Svojanov věří v lepší časy

Hned na začátku loňské sezony, tedy v březnu 2020, musel hrad kvůli koronaviru po dvou prvních víkendech brány zavřít. Ke konci května, po částečném rozvolnění vládních opatření, se na hrad podívalo několik stovek výletníků. Letní měsíce se nastartovaly poměrně slušně. Už to vypadalo, že by propad nemusel být tak veliký, ale od 12. října musely hradní závory opět zapadnout.

„Loňská sezona byla velmi specifická. Hrad byl otevřený zhruba čtyři měsíce. Za poměrně krátkou dobu ho přesto navštívilo přes 54 tisíc návštěvníků, za což jsme velmi rádi,“ říká kastelán Miloš Dempír. Na konci roku se podařilo ještě otevřít na dva víkendy v prosinci. O adventní prohlídky byl poměrně slušný zájem. Za vyprávěním o zvycích přišlo kolem 500 výletníků.

Všude řádící koronavirus a vládní opatření se na hradní kase citelně podepsaly. „Oproti předchozímu roku jsme měli příjmy nižší o 1,8 milionu korun,“ informuje kastelán. Jen na vstupném hrad tratil 1,1 milionu korun a na ubytování dalších 500 tisíc. „Museli jsme omezit opravy a udržovací práce hradu, protože, bohužel, jako všechny ostatní nestátní památkové objekty, za měsíce, které jsme byli nucení mít zcela uzavřený provoz, jsme od státu nedostali žádnou kompenzaci,“ konstatuje Miloš Dempír. Hrad se ale nevzdal. Pomohl si úsporným režimem. „Musím vyzdvihnout, že se nám podařilo udržet vyrovnaný rozpočet, rok jsme ustáli. Bez pomoci někoho dalšího jsme provoz, včetně nejnutnějších prací ufinancovali,“ hodnotí kastelán.

Kastelán doufá, že brány hradu se budou moci otevřít standardně od března jako každý rok. „Rádi bychom otevřeli. To samozřejmě záleží na tom, zda to situace dovolí a budeme moci mít otevřeno,“ podotýká Miloš Dempír. Na hradě plánují i program kulturních akcí. Počítají s těmi tradičními, jako je květnový hradní jarmark, červnové královské slavnosti, oživená mučírna a týden s řezbáři v červenci, či srpnová přehlídka divadel a třicetilelá válka.

Připravují se také stavební práce. Nejnákladnější bude statické zajištění hradeb vnitřního hradu a zdiva renesančního paláce. Rozpočet činí dva miliony korun. Projekt je již nachystaný a čeká se na stanovisko ministerstva kultury, zda Svojanov uspěje s žádostí o finanční podporu.

Celý článek je k dispozici zde

Add a Comment